Püsküllü Bebek Yeleği Yapılışı

Püsküllü Bebek Yeleği Yapılışı

Kış geldi malum. Bebeklerimize cici örgüler örmenin tam zamanı. Özellikle kız bebeklere örgü modelleri, oldukça çeşitli. Bunlardan biri de saçaklı modeller. Bu modelleri ister tığla ister şişle örebilirsiniz. Alın size güzel bir model. Püsküllü bebek yeleği modeli.

bebek-hirkasi

            ARKA YÜZEY

Anlatacağım model çok cici, kız bebeğinize yapacağınız bir hırka modeli. Yeleğimizin tığ işi bir hırka. İstediğiniz kalınlıkta bir ip kullanabilirsiniz. Orta kalınlıkta bir ip tercih edebilirsiniz.3,5 numara tığ kullanıyoruz. Yelek yapılışına 8 zincirle başlıyoruz. Bu zincirle bir halka oluşturuyoruz. Daha sonra 3 zincir çekip bir trabzanla halkamızın içine batarak badem dediğimiz modeli oluşturmaya başlıyoruz. Burası yeleğimizin altı olacak. Burayı zincirle de yapabiliriz ama zincir örgüde kasma yaptığı için badem şeklinde örgü kullanıyoruz.22 tane badem yaptıktan sonra, kafes örgüye geçiyoruz. Her kafesin arası 2 zincir olacak ve baş alıp bademin ortasına batacağız. Dönüşleri 6 zincirle yapıyoruz.22 kafesimiz ortaya çıkıyor. Daha sonra 12 sıra kafes örmeye devam ediyoruz.12 sıra kafes bittikten sonra yanlardan 2’şer kafes eksilterek kol oyuntularını oluşturuyoruz.7 sıra kol oyuntularını ördükten sonra, sağ ve sol omuzdan 5’er kafes bırakarak enseyi kesiyoruz.1.sıra daha örüp örgümüzü kapatıyoruz.

bebek-hirkasi-nasil-yapilir

ÖN YÜZEY

Yeleğimizin ön yüzünü de arka yüzü gibi örüyoruz.11 badem örgünün üzerine 11 kafes örüyoruz.12 sıra kafes örüp, tek bir yönden 2 kafes eksiltip kol oyuntumuzu yapıyoruz. Kol oyuntusunu yaptıktan 5 sıra sonra 4 kafesi ayırıyoruz ve yakamız açılmış oluyor. Geri kalan kafesleri de 3 sıra örüyoruz ve yeleğin önünü de tamamlamış oluyoruz. Öbür tarafı da aynı şekilde örüyoruz.

bebek-hirka-yapilisi

KOLLAR

Püsküllü bebek yeleği modelimize kollarla devam ediyoruz. Kollara 10 badem yaparak başlıyoruz.10 kafes yapıp 11 sıra örüyoruz. Daha sonra kolun her iki yanından 1’er kafes eksiltiyoruz.7 sıra ördükten sonra kolları kapatıyoruz.

mBgRfIGXGxmr1VE3nhXn

BİRLEŞTİRME

Püsküllü bebek yeleğinin tüm parçalarını sık iğne yaparak birleştiriyoruz.

bebek-hirkasi

 

PÜSKÜLLERİ YAPMA

20 cm uzunluğunda püsküller hazırlıyoruz. Hırkamıza yetecek kadar püskül elde ettikten sonra, daha kalın bir tığla kafeslerin içinden püskülleri alıp kafeslere sabitliyoruz. Püsküllü bebek yeleği yapılışı tamamlandı. Kolay gelsin.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git