Rengarenk Örgü Bere Yapımı

 

  1. Örgü Nedir, Nasıl Yapılır ?

            İnsanoğlunun en temel ihtayaçları arasında sayılan örtünme ihtiyacı örgü uğraşını beraberinde getirmiştir. Günümüzde ortaya çıkı amacının üstüne koyan örgü şimdilerde dekoratif amaçlarlada kullanılmaktadır. Boyutları, uzunlukları ve yapılış amaçları açsından örgü için 3 tür şiş bulunmaktadır bunlar düz şişler, çorap şişler ( beşiş veya çift taraflı şişler diye bilinir), misinalı şişler.

  1. Örgü Çeşitleri Nelerdir ?

Örgünün dekoratif amaçla kullanılmaya başlanması beraberinde örgü kavramının içerisine birçok yenilik,çeşitlilik  getirmiştir.Yaklaşık 48 örgü çeşidi bulunur, bunlardan bazıları; Yelken modeli, Yıldız modeli, Şişle oklava örneği, Yalancı şernikdir. Farklı türde örgü türleri ile farklı tarzda çok fazla şey  yapılabilir örnek göstermek gerekirse; bere, atkı, boyunluk,yastık, süs eşyası, şaldır.

  1. Örgü Bere Nasıl Yapılır ?

İnsanların örtünme ihtiyaçları birçok yeniliğe sebep olmuştur bunlardan biri kulaklarımızı ve başımızı soğuktan korumak için kullandığımız berelerdir. Bere birçok kumaş ve türle yapılabilir. Örgü kendi içerisindeki modellerden ve modadan etkilenmektedir. İstediğiniz tarzda ve renkte bere yapabilirsiniz. Saç örgülü bere modeli, boğumlu bere modeli, Orgu bere modeli bebek beresi modelleri,ponpon bere modeli benzer örgü modelleri olarak sayılabilir.Rengarenk örgü bere  Örgü bere modelleri ile kendi tarzınızı yaratabilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Örgü bere yapmak için öncelikle başımızın ölçüsünü almalıyız. Ortalama 5 numara şişten örülür ve 80 ilmek yeterli gelicektir. Bere yapmak için haraşo,düz, lastik gibi örgü çeşitleri kullanılabilir. Rengarenk örgü bere yapmak için alacağımız kumaşı olabilidiğnce renkli seçip başımıza göre kumaşı alıyoruz. Örgü bere yaparken kafa kısmında başlanlır ve tepesinde biter. Ortalama bir karış kadar kısmı düz, arttırma ve eksiltme yapılmadan örülüyor ve tepesinde eksiltme işlemi yapılır. Rengarenk örgü bere yaparken alt kısımdan başlanıyor ve iki ters iki düz lastik yapılıyor  yapılıyor. Örme işlemi bittikten sonra tepeden kısaltma yapılıp kapatılıyor ve kullanılabilir hale gelmiş oluyor. İlk ilmiği attıktan sonra tığ ile bir zincir attıp şişimizi geçiriyoruz ve ilmek atmaya bitirdikten sonra  örmeye başlıyoruz  önemli noktalardan biri ise herzaman örgünün ilk ilmiğini örmeden almalıyız çünkü kenarları daha düzenli gözükür.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git