Renkli Örgü Modelleri

RENGÂRENK ÖRGÜLERİN AHENGİ

Renkler her yaş grubundan herkese hitap eden ve belirli bir zevki ya da tercihi yansıtan bir unsurdur. Kıyafetlerimizde, evlerimizdeki eşyalarda, bahçemizdeki düzende bunu görmek ve yansıtmak isteriz. Çünkü bunların hepsi tutar ve bir bütünün parçalarıdır. Örgüdeki renkler de öyle, üstelik çok az ve temel renklere sahip olması ya da çoklu karışık renklere sahip olması bunu değiştirmez.

renkli-orgu-battaniye

Örgü modellerine ilk baktığımızda desenlerinden, modelinden daha çok onun rengi dikkatimizi çekiyor ve onu tercih edip etmememizde önemli bir aracılık görevi üstleniyor. O rengin örgüden bağımsız bize anımsattıkları da etkili olabilir, o modeldeki duruşu da… Ama esas olan bir şey varsa o da renklerin örgülere çok şey kattığı ve tercihlerimizde etkili olduğudur.

renkli-orgu-caydanlik-kilifi

Örgünün ip çeşidi ya da kalınlığı onun mevsimsel kullanımına dair bilgi verse de bunu destekleyen bir diğer yan undur onun renkleridir. Kışın tercih ettiğimiz örgü renkleri güneş ışınlarını soğurması için koyu ve mat renkler olurken, yazın daha açık ve parlak renkler olmaktadır. Ayrıca renklerin birlikte kullanımı da buna paralel bir özelliktir. Kışın kullanılan kazakların, atkıların ya da berelerin renkleri birbirlerine daha yakınken, yazın zıt renklerin kullanımı dikkati çekmektedir. Bu renklerin uyumluluk ya da dinamiklikleriyle alakalı olup mevsimlere yakıştırdığımız özelliklere benzemektedir.

renkl-orgu-bebek-elbise-modelleri

Örgülerdeki renkler kimi zaman cinsiyetlerle de ilgili olabilmektedir. Her ne kadar özellikle son yıllarda unisex bir üretim ve tüketim sürse de bu alışkanlık da tamamen yok oldu denilemez. Buna göre erkekler daha sade ve koyu renkleri tercih ederken, kadınlar daha açık, renkli ve parlak renkleri tercih etmektedirler. Ayrıca zıt renk kullanımı kadınların kombinlerinde daha sık rastlanmaktadır. Bu kıyafet ve örgülerde kullanılan desenlerle uyumlulukla da alakalıdır.

renkli-orgu-patik

Erkeklerin örgü desenleri daha çizgisel ve sert köşeliyken, kadınlarınki daha yuvarlak ve asimetrik olabilmektedir. Dolayısıyla renklerin yakışma durumu da buna bağlı olarak değişebilmektedir. Elbette bütün bunlar kuarl olarak görülmeyip karıştırılarak da denenebilir farklı renkler farklı örgülerde farklı yaş ve cinsiyet gruplarında kullanılabilir.

Sonuç itibariyle örgü çeşitliliği renklerle doğrudan bağlantılıdır. Tıpkı onu beğenmemiz ve tercih etmemiz de olduğu gibi…


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git