Rüzgar Gülü Lif Yapılışı

Rüzgar gülü lif, tığ ile yapılan bir lif türüdür. Bu işlem yapılırken seçtiğiniz desene göre iplik seçimi yapmalısınız. Sonra uygun bir tığ alarak materyalleri hazır durumda bulundurmalısınız. Şimdi Rüzgar Gülü Lif Yapılışı nasıl olur inceleyelim;

RÜZGÂR GÜLÜ LİFİ YAPIM AŞAMALARI

Rüzgar gülü lif,  ilk adım olarak 8 zincir çekilerek halka meydana getiriliyor.

Sonra halkanın içine tığ yerleştirilerek bunun üzerine ip alarak 1 fıstık yapıp 3 zincir çekilir.

1 fıstık yapıp 3 zincir çekme işlemi 5 defa tekrarlanıyor.

ruzgar-gulu-lif-yapim-asamasi

Bu işlem sonucu toplam 7 fıstık meydana geliyor.

En son çekilen zincir ilk fıstığa bağlanarak daire şekli elde edilir. Sonra ipi çekerek fıstığın üzerine bir fıstık yapıp bir zincir çekilir. Aynı fıstığın üzerine 1 fıstık yapıp 3 zincir çekilir. Aynı şekilde diğer fıstıkların üzerine 1 fıstık 1 zincir üzerine 1 fıstık 3 zincir eklenir. Bu işlem devam ettirilerek motif tamamlanır.

ruzgar-gulu-lif-turuncu

Devamında her iki fıstık arasındaki boşluğa 1 fıstık 1 zincir, 1 fıstık 1 zincir, 1 fıstık 4 zincir yaparak motif tamamlanır. Sonra en baştaki boşluğa 1 fıstık 1 zincir, 1 fıstık 1 zincir, 1 fıstık 1 zincir ve 3 fıstık aralarına da 1’er zincir yapılır.

Yapılan 3 fıstıktan sonra yanında bulunan boşluğa 1 zincir 1 fıstık ve 4 zincir yaparak motif tamamlanır.

Bu şekilde devam ederek başa 3 fıstık ve yandaki boşluklara 1’er fıstık yaparak motif gelişmeye devam ettirilir.

4 zincir de aralara eklenerek bu işleme devam edilir. Devam eden aşamada 2 sıra renkli örgü ve aralarına ana renk ile devam edilir.

ruzgar-gulu-lif-nasil-yapilir

Tercihe göre diğer renkler de eklenebilir. Son aşamaya yaklaşırken kenar oyası yapımı gerçekleşecek. 3 zincir çekip 2 fıstığın arasındaki boşluğa 1 fıstık eklenir. Fıstık yapıp 3 zincir çekilir ve fıstığın tepesine batırarak yanda oluşan boşluğa fıstık yapılır.

Fıstıklar bitene kadar böyle devam edilir. Son olarak da 3 zincir çekerek kulaklar birbirine bağlanır ve işlem sona erer.Bu işlemleri gerçekleştirerek istediğiniz renk kombini oluşturarak rüzgar gülü lif yapımı işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git