Saç Örgü Erkek Çocuk Kazak Yapılışı

Saç örgü modeli kazaklarda oldukça şık duran bir modeldir. Çok zor görünse de aslında oldukça kolay bir modeldir. Güzel bir saç örgü erkek çocuk kazak yapılışını nasıl gerçekleştireceğimizi yazalım. Bu tarif özellikle dört yaş çocukları için oldukça uygundur.

Saç Örgü Erkek Çocuk Kazak Yapılışı Başlangıç

Örgü erkek çocuk kazak yapılışı için orta kalınlıkta bir iple 4 numara şişle başlayacağız.

Saç Örgü Erkek Çocuk Kazak Yapılışı Arka Yüz

Şişimize 80 ilmek atarak örgüye başlıyoruz.1.sırada 1ters 1düz örgü örüyoruz.2.sırada terslerin üzerine düz, düzlerin üzerine ters örgü yapıyoruz.yani ilmekleri geldiği yönde örüyoruz.6 sıra bu şekilde örüp kazağın lastik kısmını bitiriyoruz.

Daha sonra ters örgü yapıyoruz. Yani kazağımızın arka deseni ters örgü olacak. Yaklaşık 1 karış 4 parmak ördükten sonra kazağımızın koltuk altı kesimine geçiyoruz. Bu kazağı reglân kol şeklinde keseceğiz. Kol oyuntusuna başladığımızda ilk sırada 3 ilmek kesiyoruz.

Örgüyü döndüğümüzde yani karşı tarafta tekrar 3 ilmek kesiyoruz. Arada kalan örgüleri ters örmeye devam ediyoruz. Daha sonra 2’şer ilmek karşılıklı kesiyoruz. En sonunda 1–1 kesmeye devam ediyoruz. Kazağımızın kol kesimi üçgen bir şekil alacak. Omuz boyuna geldiğimiz zaman yaklaşık 30 ilmek kalacak ve 30 ilmeği tamamen kesip arkayı bitiriyoruz.

Saç Örgü Erkek Çocuk Kazak Yapılışı Ön Yüz

Kazağın ön yüzüne de 80 ilmekle başlıyoruz. Aynı şekilde 6 sıra lastik örgü yapıyoruz. Örgü çocuk kazağı modelimizde 7.sırada örneğimizi kuruyoruz.36 ilmek ters örüyoruz.8 ilmek düz,36 ilmek ters örüyoruz tekrar.

Arkaları geldiği yönde örüyoruz. Ön tarafı da aynı şekilde örmeye devam ediyoruz.6 sıra bu şekilde ördükten sonra 7.sırada burgumuzu yapıyoruz. Burguyu yaparken 8 düz ilmeği şişten çıkarıp arkadaki 4 ilmekle öndeki 4 ilmeğin yerini değiştirip örgümüzde burgumuzu yapıyoruz. Kol oyuntularına kadar 6 sırada bir saç örgüsü yapıyoruz. Kol oyuntusunu arka modelde anlattığımız gibi yapıyoruz. Sadece omuza 3 parmak kala 3–2–1–1 şeklinde yaka keseceğiz. Yakamız tamamlanınca omuzları sırayla kapatıyoruz.

Saç örgüsü Çocuk Kazak Modeli Kollar

Saç örgüsü çocuk kazak modeli yapılışı tamamlanınca kollarımıza geçiyoruz. Kollara 35 ilmekle başlıyoruz.6 sıra lastik örüp.7.sıradan itibaren kol boyu bitene kadar ters örgü örüyoruz.

Kol kesimlerimizi karşılıklı olarak 3-2-1-1-1 şeklinde yapıyoruz. Omuza gelince tamamen kesip kolları bitiriyoruz.

Daha sonra kazağımızın parçalarını dikip yakadan ilmek alıp yakamızı lastik örgü örüyoruz. Ve örgümüzü tamamlıyoruz.

 

 

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git