Saç Örgülü Hırka Modelleri

Kış ayının vazgeçilmezi örgüler. Örmeyi seven bayanların model arayışı başladı. Biz de güzel bir model anlatalım istedik. Saç örgülü hırka, oldukça kolay örebileceğiniz bir model. Şimdi  saç örgülü hırka modelleri ve yapımı hakkında detaylara geçelim.sac-orgulu-hirka-yapilisi

Örgüye Başlama(ARKA YÜZEY)

Örgümüzü 3 yaş bebeğe göre yapacağız. Orta kalınlıkta bir iple,4 numara şişle, şişimize 70 ilmek atarak örgümüze başlıyoruz. Siz çocuğunuzun yaşına göre ve ipinizin kalınlığına göre ilmekleri arttırabilir veya azaltabilirsiniz.5 sıra lastik örüyoruz. Örgümüzün arkasını ister düz örgü, ister haroşa yapabilirsiniz. Düz örgü yapımında düzler düz, tersler ters olarak örülür. Yaklaşık 30 cm boy ördükten sonra kol kesimine geçiyoruz. Kol kesiminde 3–2–1 kesim tekniğini uyguluyoruz. Her iki taraftan kol oyuntusunu oluşturunca enseye kadar düz örgüye devam ediyoruz. Enseye gelince kalan ilmek sayımızı sayıp, tam ortadan 20 ilmeği kesiyoruz. Elimizde 2 taraflı ilmekler kalıyor. Bunlar sağ ve sol omuz ilmekleri. Omuz ilmeklerinden birini şişe takıp 2 sıra örüp kesiyoruz. Sonra diğer omuzu aynı şekilde örüp kesiyoruz. Hırkamızın arkasını tamamladık.

pembe-sac-orgulu-hirka-yapilisi

     SAĞ ÖN YÜZEY

Saç örgü hırka yapılışı ince noktalarından biride ön arka ilmek sayılarıdır. Arka tarafta attığımız ilmeği 2 ye bölüp ön ilmek sayılarını buluruz. Bizde ön yüzümüze 1 ilmek fazladan koyup 36 ilmekle örgümüze başlıyoruz.5 sıra lastik örüyoruz. Daha sonra 10 ilmek düz,5 ilmek ters,6 ilmek düz,5 ilmek ters,10 ilmek düz örerek ilk örnek sırasını tamamlıyoruz. Örgünün arka yüzünde ilmekler geldiği yönde örülecektir.10 sıra aynı şekilde örmeye devam ediyoruz.10.sırada 6 ilmek düz olan kısma gelince,6 ilmeği şişten çıkarıp, soldaki üç ilmeği sağdaki 3 ilmeğin başına alıp şişe geçiriyoruz. Yani örgünün o kısmını buruyoruz. Böylelikle saç örgümüzün ilk kısmı yapılmış oluyor. Arka yüzeyi aynı örüyoruz. Aynı tekniği 10 sırada bir tekrar ediyoruz. Kol oyuntusuna geldiğimizde de 3–2–1- tekniğiyle kolumuzu kesiyoruz. Kol boyunu omuza kadar örüp, kesmemizi yapıyoruz. Sol ön yüzeyde aynı şekilde örülüyor.

koyu-gri-sac-orgulu-hirka-yapilisi

            KOLLAR

 Saç Örgü hırka kollarına 48 ilmekle başlayıp, olları iki taraftan kesiyoruz. Omuzlara kadar örüp kolları bitiriyoruz. Daha sonra hırkamızı dikip tamamlıyoruz. Saç örgülü hırka modelleri resim galerimizi inceleyebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git