Şal Yaka Yelek Yapılışı

Şal yaka büyük yeleği son yıllarda oldukça trend. Bu yakayı hemen her yaş grubunda ve her türlü yelek, hırka, kazak modellerinde görmek mümkün. Ayrıca sadece bayanlara değil erkeklere de hitap etmekte. Büyük yeleği modelleri içinde en yaygın olanıdır şal yaka. Yelek yapılışına geçmeden önce vereceğimiz örnekleri hırkaya dönüştürmeniz sadece bir kol ayrıntısıyla mümkün olacaktır. Sizlere şal yaka yelek yapılışı ve şal yaka düğmeli yelek modeli yapılışını anltacağız.

beyaz-yelek-yapilisi

Bu yazımızda iki örneğimiz olacak size uygun olanını istediğiniz ölçülerde değiştirip kullanabilirsiniz.

    1-  Şal yaka düğmeli yelek modeli: Bu örneğimiz alttan başlayıp bütün olarak örülmektedir. 100 ilmekle başlıyoruz. 14 ilmek lastik (1 ters 1 düz) örüyoruz. Ardından 3 ters 7 düz ördükten sonra tekrar 14 ilmek lastik örüyoruz ve sırayı böyle tamamlıyoruz. En son kalan 1 ilmeği arttırarak 18 sıra bu şekilde devam ediyoruz. Arttırılan taraftan başlayarak 12 ilmek haroşa geri kalanlar ilmekleri ise düz örüyoruz. Böyle 3 sıra devam ediyoruz. Lastiğe geldiğimizde 4 haroşa örüp 1 kesip 1 arttırarak düğme deliği açıyoruz. 12 sırada 3 düğme deliği olacak. Lastik tarafından son ilmekte 1 tane arttırılacak.

yelekler

Her 6 sırada 8 kere 1’er ilmek arttırılacak.  Sonra tekrar 3 ters 7 düz olarak ayırıyoruz. Yalnız haroşa olan taraf düz örülmeye devam edilir. Yanlardaki haroşalar 10 sıra olunca hepsi düz örgüye geçilecek. Haroşalara devam edilecek. Lastik tarafından bu sefer 6 sırada 8 kere 1’er ilmek keserek devam ediyoruz. Yanlardaki haroşalar 16 ilmek olunca tekrar 14 ilmek örülerek 3 ters 7 düz örgüye geçiyoruz. Kenarlardan 1’er ilmek keserek 18 sıra bu şekilde devam edilecek. Dilerseniz yeleği bu şekilde bitirebilir ya da uç kısımlarına saçak vb. ekleyerek daha farklı bir görünüm verebilirsiniz.

2- Şal yaka yelek yapılışı: Bu örnekte ilmek sayısı çocuklar için olup dilediğiniz boyutlara getirebilirsiniz. Arka 60 önler 34 ilmek olacak toplamda. 6 sıra haroşa başlanacak. 8 ilmek yanlarda kalacak diğerleri 4 düz 1 haroşa olacak. Orta kısımdaki haroşalar 20 adet olunca bitirin. 3 sıra haroşa yapıp kesip bitirin.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git