Sekizli Saç Örgü Yelek Yapılışı

SEKİZLİ SAÇ ÖRGÜ MODELİ

Kış aylarında şıklığı tamamlamak için yelek olmazsa olmazımız. Kemerli ya da kemersiz olarak tercih edebileceğimiz bu yeleklerde kendi stilimizive renklerimizi ortaya çıkarmak elbette önemli.

sekiz-ilmik-yelegi

Özellikle gençler ve çocuklar için çok güzel bir yelek örneği olarak ön plana çıkıyor. Kazaklarda, atkılarda ve şapkalarda tercih edilen bu modelde, örgü kenarlarına haraşo oturtmak işin daha düzgün ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

sekiz-ilmikli-yelek-yapilisi

NASIL YAPILIR?

Örgüyü 2’şerli gruplar halinde toplam 4 grup olarak düşünün ve örgüyü 4 eşit parçaya bölerek saç örüyormuş gibi örmeye başlayın. Kenar ilmiğini alın ve iki ilmek haraşo örün. Saç örgüsünün iki yanında ters ya da haraşo örgü yapın. Böylece örgünüz belirgin şekilde görülecektir. Önce ilk 4 ilmeği kendi içinde çaprazlayarak örün. Dört ilmiği sağ şişe alın ve sola doğru çaprazlayın.Arkasından sağ şiş ile diğer iki ilmeği çaprazlayın ve sağ şişteki iki ilmeği sol şişe geçirin. Soldaki iki ilmeğe dokunmayın. Bunları düz olarak bırakacağız bir süre için. Kenar ilmekleri ve diğer tüm ilmekleri ters örgü olarak örün.

sac-orgu-yelegi

Bunun için ilmekleri bükme ve ilmekleri çaprazlama tekniklerini iyi öğrendiğiniz takdirde saç örgüsü modellerinin hepsini rahatlıkla yapabilirsiniz. Örgünün ön yüzüne gelin ve ilk dört ilmiği kendi içinde bükün. Ardından yine ilk iki ilmeği boş bırakıp sol iki ilmeği çaprazlayın. Sağdan sola ve soldan sağa doğru çaprazlamalara devam edin. Sol şişin yardımıyla sağ şişteki iki ilmeği çaprazlayın. Çaprazladığınız iki ilmeği düz örmeye devam edin. Örgünün arka yüzündeki ilmekleri ise ters olarak örün. İlk dört ilmik sola doğru, sonraki dört ilmik ise sağa doğru olacak. Saçınızı sekizli örgü yapıyormuş gibi düşünüp bu şekilde örmeye devam edebilirsiniz. Bu çaprazlama yöntemi ile istediğiniz sayıda düz örgüleri ve istediğiniz sayıda çapraz örgüleri elde edebilirsiniz. Arka sıraları ters örmeye devam edin. Unutmayın, saçınızı örüyormuş gibi düşünüp örgünüze devam ederseniz başarılı bir sonuç elde edecekseniz.

Dilerseniz kendiniz için,dilerseniz eşinize, dostunuza, çocuklarınıza hediye etmek için yapabileceğiniz bu örgü modeli ile çok güzel görünümlüve kullanışlı modeller elde edebilirsiniz. Sağlıklı günlerde giyinin…

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git