Bu Senenin Beklenen Örgü Modelleri

Bu senenin beklenen örgü modelleri içinde en çok örgü aksesuarlar yer almaktadır. Örgü aksesuarları sadece kış mevsiminde değil, merserize iplikle örerek yaz aylarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Örgü ile çok çeşitli aksesuarlar yapabilmek mümkün. Bilekliklerden şallara, çantadan omuzluklara, berelerden pareolara kadar daha birçok çeşit aksesuarı örerek kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere birkaç örnek vermek istiyoruz.

rengarenk-firfirli-atki-modelleri

Kapşonlu omuzluk yapılışı:

Kapşonlu omuzluk için dilediğiniz renkte düz, kalın bir ip ve 9 numara şiş gerekmektedir.

30 ilmek alarak omuzluğa başlayın. Bir düz bir ters lastik örgü bir sıra örün. Arka sırada da aynı şekilde örün. İkinci sırada düz ilmekleri ters, ters ilmekleri düz olacak şekilde bir sıra örün. Üçüncü sırayı ilk sıra gibi örün. Bu şekilde 45 cm boyutunda kare şekli elde edilinceye kadar örmeye devam edin. 45 cm. olunca ilmekleri kapatın. Bu şekilde 2 parça yapın. İki parçanın bir kenarı diğer parçanın boyun kısmına gelecek şekilde dikin. Bir kenarda baş için köşeden 25 cm. bırakarak kalan 20 cm. bölümü dikin. Yaka için ilmek alarak 18 sıra haroşa örün. Hem yakanızı hem de başınızı saracak sıcacık aksesuarınız hazır.

Örgü çanta yapılışı:

Çanta yapımı için dilediğiniz renkte yaklaşık 100 gr. ip ve 5 numara şiş gerekmektedir.

Çanta için 120 ilmek alarak örmeye başlayın. 1 ters 1 düz lastik örgü ile 35 cm. oluncaya kadar örmeye devam edin. 35 cm. olduktan sonra ilmekleri kapatın. Bu şekilde 2 parça örün. İki kenarı da dikin. 36 cm. boyunda ve 15 cm. eninde yapay derinin çevresine ördüğünüz çantayı pili yaparak dikin. Çantanın üst tarafına fermuar dikin. 6 cm. eninde yapay deriden saplar hazırlayın. Çantanın üst tarafına bunları dikin. 3 adet büyük düğmeyi veya dilediğiniz herhangi bir aksesuarı çantaya dikerek çantayı tamamlayın.

orgu-sirt-cantasi-modelleri

Fırfırlı atkı yapılışı:

Atkı için fırfırlı ip ve 5 numara şiş gerekmektedir.

10 ilmekle örmeye başlayın. Koyu renk tarafından düz örgü yaparak yaklaşık 150 cm. boyuna gelince ilmekleri kapatın. Atkınız hazır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git