Simli Halkalı Havlu Yapılışı

Evlerimizde havlularımız banyolarımız vazgeçilmezidir. Elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra kurulanmak için başvurduğumuz bu araçların yumuşak ve süslü olması da tabi ki önemlidir. Bir misafirler için olmazsa olmazımız misafir havlularımız var ki sormayın. Tabi ki gelen misafirimizi cezbetmek için evimize aksesuarlar koyarız. Paranın değerli olduğu bu günlerde boş olan vaktimizi değerlendirmek için çok önemli bir fırsat el işleri, nakış ve oyalar yapmak. Havlunuz üzerinde biraz vakit harcayarak onu çok farklı bir konuma getirebileceğiniz biliyor muydunuz? Şimdi bu yazımızda Simli halkalı havlu yapılışını göreceğiz.

simli-halkali-havlu-yapilisi

Simli dantel iplerimizi 20 numaralı tığ ile kullanıyoruz. Her şeyden önce havlu uzunluğu kadar bir şerit örüyoruz alt yüzey için. Şerite 40 zincir örerek başlıyoruz. Zincirin üstüne 4 kutu, 10 dolgu, 3 kutu örüyoruz. Dönerken 3 kutu da örüp dolgunun üstüne 1 kutu daha yapıp 4 kutuya çıkartıyoruz. Hep bu şekilde bir taraftaki kutu çoğalıyor ve diğer taraf azalıyor ve zig zag şeklinde bir dolgu oluşuyor.

simli-halkali-havlu-simli

Şerit bu şekilde örülüp bitince üstüne ilk beyaz ip ile 8 zincir örüyor 5 zincir dönüp batılarak küçük halka yapıyoruz. Bu halkanın yarısına dolgu yapıyoruz. 8 zincir ile çıkıp 5 zincir ile dönüp halka oluşturulup yarısı dolduruluyor. 5 kez aynı işlem tekrarlanıyor. Sonrasında geriye dönülüp halkaların diğer yarıları dolduruluyor ve iniliyor. Bu şekilde halkalardan biri bitiyor.

simli-halkali-havlu-papatya-desenli

Bu şekilde devam ederek gayet ekonomik, göz önünde bulunan bir aksesuar yapmış oluyoruz. Çeyizlerde de yer alan havluları çocuklarınızın çeyizine koyarak onlara el emeği göz nuru hatıralar bırakmış olursunuz. Simli halkalı havlu yapılışı biraz ince iş olup, alışınca gayet zevklidir. Siz maharetinizi gösterirken bunu sergileyebileceğiniz havlular kesinlikle işinize yarayacaktır.

Süslemeler ile hayatta olduğu gibi sade olan her şeyi güzel hale getirebiliriz. Simli halkalı havlu yapımı da bu süslememiz olacaktır. Boş zamanlarında TV izlerden motor hareket olarak yaptığınız bu iş ile evinizi ve banyolarınızı cennetten bir köşe haline getirmek mantıklı bir seçim olsa gerek. En güzel halkalı havlu modelleri resim galerimizi inceleyebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git