Tığ İle Örgü Kuş Yapımı

TIĞ İLE ÖRGÜ KUŞ YAPIMI

Örgüyü ve iple uğraşmasını sevenler için mükemmel bir öneri tığ ile örgü kuş yapımı olacaktır. İster tığla ister sadece ipi kullanarak değişik desen ve modelde kuş yapabilirsiniz. Her elden çıkan kuş farklı olacaktır. Kendi el becerinizi ve hayal gücünüzü de ekleyerek çok değişik görünümlü kuşlar örebilirsiniz.

kus-orgusu

Tığ İle Örgü Kuş  Kullanım Alanları

Artan ipleri ya da değişik renkteki ipleri değerlendireceğiniz gibi tığla da örebileceğiniz değişik örgü kuş yapımı modelleri mevcuttur. Kuşu oyuncak niyetiyle de yapıp kullanabilirsiniz ya da aksesuar olarak da kullanmayı tercih edebilirsiniz. Arkadaşınıza veya sevdiklerinizde de verilebilecek kıymetli bir hediye olabilir. Çocuğunuzun doğum günlerinde süslemek için ve yaptığınız şapka, hırka gibi kıyafetleri de süsleyebilirsiniz. Evinizde kapı kollarına, mıknatıs yardımı ile magnet olarak ve bebeğinize dönence bile yapılabilir.

renkli-kus-orme

Tığ ile Örgü Kuş Yapımı

  • Öncelikle hazırladığınız renklerden uyuma dikkat ederek bir renk seçip yirmi adet zincir çekerek üzerine aynı sayıda tırabzanı yapınız.
  • Başka bir ipe geçip yine aynı tırabzan yaparak başa çıkın. Yalnız buradaki fark beş tırabzandan sonraki iki tırabzanı aynı deliğe yapıp geriye kalan on beş tırabzanı da her sırada birere adet azaltarak devam edin.

orgu-kus-yapimi

  • Aynı şekilde üçüncü rengimizi de bu şekilde yapıp sondan bir değil iki tırabzan azaltıyorsunuz.
  • Dördüncü ipimize geldiğimizde de aynı şekilde beşten sonra aynı yere iki tırabzan yapıp sondan bu kez dört tırabzan azaltma yaparak kuşun alt gövde kısmındaki ovalliği kat kat ayarlamış oluruz. Ve ipinize düğüm atarak bitiriniz.

orgu-kuslar

  • Yukarıdaki anlatım gibi aynı boyutta bir gövde parçasını daha yapın.

orgu-kus

  • Sıra geldi baş kısmını yapmaya. Dört zincir çekip daire oluşturarak içini on adet tırabzan yapıp dönün tekrar üst kısmı için birere adet artırma şeklinde yirmi tırabzan yapıp dairenizi elde ederek ipi sabitleyin ve düğümü atıp bitirin.

beyaz-kus-or

  • Aynı şekilde baş kısmı için bir adet daha daireyi yapın.
  • Daha sonra kanatlarını yapmaya geçin. Tabanı oluşturarak üç adet tırabzan yapın ve ve her dönüşte iki tırabzan artırarak üçgen şeklin oluşmasını sağlayın.

nasil-kus-orulur

  • Daha sonra bütün parçaları tığ ile dikin. İçleri dolacak yerleri dolarak bir adet göz için düğme ve dudak için kumaş hazırlayıp dikin.

 

 

 

 


Yazımızı paylaşın:




Yorum yapın:



Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git