Tığ İle Tunus İşi Örgü Lif Yapılışı

Örgü işi geçmişten günümüze vazgeçilmez elişiler arasında yerini korumuştur. Bu kadar öneme sahip olmasının başlıca nedenlerini maliyetinin az oluşu, zevkli ve kolay işlenişi, ürün çeşitliliği olarak sıralayabiliriz. Örgü modelleri hayal gücüne bağlı olarak sınırsız sayıda. Bazı modellerle oluşturulan ürün sayısı fazla olunca haliyle popülerliği de artıyor. İşte bunlardan biri: Tığ İle Tunus İşi Örgü Lif Yapılışı

tunus-isi-lif-yapimi

Bu modelle bebek yeleği, patik, pike gibi bir çok ürün çıkarabilirsiniz. Tunus işi modelinin çok tercih edildiği lif yapımını resimlerle anlatacağız.

Tığ İle Tunus İşi Örgü Lif Yapılışı için daha çok yumuşak ip kullanılır. Dilerseniz lifinizi farklı renkli ipler kullanarak renklendirebilirsiniz. Tunus işi yapımında 4 numaralı tığ ucu olan şişler kullanılır. Eğer lifinizi renkli yapacaksanız her iki ucu tığ olan şişlerden kullanmanız yararlı olacaktır. İlmek miktarını istediğiniz boyuta göre ayarlayabilirsiniz. Modeli öğrenmek için ise 20-30 ilmek yeterli olacaktır.

tunus-isi-lif-yapim-asamasi

Tığ İle Tunus İşi Örgü Lif Yapılışı için belirlediğiniz miktarda zincir çekin.

Çektiğiniz zincir bittikten sonra ilk zincire tığın üzerine ip takmadan batın. İlk ilmeğe batmadan önce tığın üzerine ipi alın. Bu şekilde ilerlendiğinde tığdaki ilmek sayısı artacaktır.

Artık örülen zincirler ilmek şeklinde tığ üzerinde yerini alır. Daha sonra örülen ilmekler teker teker kesilerek devam edilir. Bunun için tığın üzerine ipi dolayıp tek ilmek içerisinden geçirilir.

Bu şekilde devam edilerek ilmekler örülür ve sıra tamamlanır. İlk ilmek örülmeden geçilir.

Yeni sıradaki ilmeği örmek için tığ döndürülür ve örülen ilmek değişik bir noktadan çıkarılır.

Birinci sıradaki gibi ilmekler çıkarılır. Sıra bittikten sonra ilmekler yeniden kesilir.

Yeni sıraya geçildiğinde aynı yöntem kullanılarak geri dönülür ve ilmekler örülüp tekrar kesilir.

Bu şekilde tunus işi lifimiz istenilen boyuta gelindiğinde tekrar kesme işlemi yapılarak örgü sonlandırılır.

Tığ İle Tunus İşi Örgü Lif Yapılışı sonuna geldik.

tunus-isi-lif-mavi

Genellikle herkese hitap eden ve lifleri kullanışlı hale dönüştüren bu örgü stilini kırmızı zeminli olan kazak, patik, eldiven, etek üzerinde de kullanabirsiniz. Şapka eldiven atkı gibi aksesuarları takmaktan hoşlanmayanlar için  tercihiniz bu güzel figürden yana olacaktır.Artık lifiniz hazır ve ister kediniz ister de çocuklarınız için özel bir banyo hazırlığı yapabiliriniz. Yumuşak dokusu ve renkli tasarımı ile banyo yapmak artık daha keyifli olacak.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git