Tığ İşi Örgü Ev Botu Yapılışı

Kış aylarına girdiğimizi şu günlerde ev içinde kullanmak için son derece rahat olan ve kolaylıkla örebileceğiniz örgü ev botu şıklığınıza şıklık katacaktır. Tığ işi ile yapılması son derece kolay olan botları istediğiniz renkte yaparak kendiniz kullanabileceğiniz gibi kız çocuklarınız için hatta erkek çocuklarınız için ya da eşiniz için de yapabilirsiniz. Tasarımı sizin hayal dünyanıza kalmış. Kız çocukları ya da kendiniz için minik kurdelelerle ya da taşlarla süsleyebilirsiniz. Ayaklarınızı sıcacık tutacak bu botları evinizin konforunda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

siyah-ev-cizmesi

Tığ İşi Örgü Ev Botu Yapılışı Nasıl yapılır;

Tığ işi örgü ev botu yapmak için seçeceğiniz ipin kalınlığına göre kullanacağınız tığ ile önce topuktan başlayacaksınız. Zincir çekerek ayak ölçünüzü çıkartın. ilk sırayı bu şekilde birleştirin. Yaptığınız daire şeklinin içini ikili trabzan ile doldurun. Ayağınızın şekline göre doldurduğunuz tabandan ayaküstünü örmeye geçin. Keserek ilerlemeyi unutmayın. Yine ayni şekilde trapzan örerek bileğe kadar gelin. Bileğe gelindiğinde modelin çok dar olmamasına dikkat edin. Bilekten itibaren yapacağınız trapzanların arasına modeller de ekleyebilirsiniz. İstediğinizi boya gelince keserek bitirin. Bir başka model ise; tabanı keçe ile yapmaktır. Keçe kalıbı ayak şeklinize göre keserek kenarlarını örgüde kullanacağınız ip ile bata çıka zincir çekerek başlayın. Zincir bittikten sonra ikili trapzan ile devam edin. Yine aynı şekilde daraltarak bileğe kadar gelin ve yine istediğiniz modelle botunuzu tamamlayın. Hazır tabanlıklar kullanarak da tığ işi botlar yapabilirsiniz. Özellikle çocuklarınız için kaymayı önleyen tabanlıklar ya da malzemeler kullanabilirsiniz.

sari-ev-botu

Nasıl değerlendirilir;

Örgü ev botu yapılışı oldukça pratik olduğu kadar hayal gücünüzü kullanarak farklı farklı birçok model çıkartabilirsiniz. Bebeklerinizi için ayakkabı ya da bot şeklinde yapabileceğinizi gibi kendiniz içinde boyutlarını değiştirerek ayakkabı modeli ya da çizme boyunda botlar yapabilirsiniz. Çevrenizdekileri de kendine hayran bırakacak modeller yaratarak sevdiklerinize de bu botlardan yapabilirsiniz.

mavi-ev-cizmesi-nasil-yapilir

Üzerlerini yine tığ ile yapacağınız değişik çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Taşlarla ve düğmeler ile oldukça şık duran bu botların yapımı hızlı olduğundan giyeceğiniz kıyafete göre misafirliklerinizde kullanmak için istediğiniz renk ve modelde örerek dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Keyifle kullanmanız dileği ile.

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git