Tığ İşi Örgü Sepet Yapımı

Tığ İşi Örgü Sepet Yapımı

Bu sepetleri çok farklı alanlarda kullanmanız mümkün. Mutfakta yumurta koymak için, banyoda kullanmadığınız sabunları koymak için, ev içerisinde de takılarınızı ya da tesbihlerinizi koymak için kullanabilirsiniz. Bunun dışında akılınıza gelebilecek daha birçok şey için de el örgüsü sepetleri kullanmanız mümkün. Yapımı oldukça kolay olan bu tığ işi örgü sepet yapımı aşamalarını sizler için paylaşıyoruz.

el-orgusu-sepet-yapma

Tığ İşi Örgü Sepet Yapımı İçin Kullanılacak Malzemeler

Uygun bir tığ

İki farklı renkte 2 yumak parlak tüylü ip

Sapın örülmesi için 4 numara şiş

1 adet sıvıyağ bidonu ya da 5 litrelik plastik su şişesi

Tığ İşi Örgü Sepet Yapımı

Tığ işi örgü sepet yapımı için öncelikle 6 adet zincir çekin ve bu zincirleri birleştirin. Daha sonra 8 tırabzan arasına 1’er adet zincir çekerek ilk sırayı tamamlayın. İkinci sırayı, 12 tırabzan arasına 1’er zincir çekerek tamamlayın. Üçüncü sırayı, 14 tırabzan arasına 2’şer zincir çekerek tamamlayın. Dördüncü sırayı 19 tırabzan arasına 2’şer zincir çekerek tamamlayın. Beşinci sırayı, 24 tırabzan arasına 3’er zincir çekerek tamamlayın. Bu şekilde devam edin ve 32 tırabzan arasına 4’er zincir çekerek dokuzuncu sırayı tamamlayın. Daha sonra zincirlerin içini 6’şar tane tırabzanla doldurun, aralarına 2 zincir çekin.

sepet-yapma-yolları

Örmeye başladığınız renkten diğer renge geçiş yapın. 8 tırabzanla doldurum ve aralara 2’şer zincir çekin. Zincirlerin arasında kalan trabzanları, her sırada 2’şer tane arttırarak 8 sıraya tamamlayın. Bu işlemi yaparken aralarına daima 2 zincir çekin. Zincir bitiminden 4 tırabzan bırakıp beşinci tırabzanı ve ilerideki zincir deliği birlikte alıp tığa geçirin ve tırabzan yapın. Trabzanların aralarına 4 zincir çekin. Bu işlem bittikten sonra 64 tırabzan ve aralarına 2 zincir çekerek ikinci sırayı tamamlayın. Ördüğünüz bu sepeti, uygun boyda kestiğiniz plastik su şişesine giydirin. Son sırada renkli iple kirpik örün. Sepetin sapı için şişle 2 beyaz, 2 renkli ipten olmak üzere bir uzun örgü yapın ve daha sonra örgü sepet içine dikin.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git