Tığ Oyası Havlu Kenarı Yapılışı

Nasıl öğrenilir;

Evinizde kullandığınız havlularınıza rahatlıkla şıklık ve renk kazandırabilirsiniz. Tığ oyası havlu kenarı yapılışı için ihtiyacınız olan şey bir tığ ve oya ipidir. Eğer tığ oyası yapmayı bilmiyorsanız yapım videolarını izleyerek nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Hemen hemen her motifin yapılışı videolarla anlatıldığı için seçeceğiniz modeli uygulamalı videolardan izleyerek çıkartabilir ve uygulayabilirsiniz. Yapımı son derece keyifli olan tığ oyası sayesinde havlulularınızı istediğiniz desen ya da renk ile süsleyebilirsiniz.

havlıu-kenari

Havlu kenarı ölçüsünü alarak boş zamanlarınızda hazırlayacağınız renk renk desen desen tığ oyalarınızı sert bir kartona sararak bekletebilir ve aldığınız havlulara tek tek tığ oyası yaparak değil hazırda yaptıklarınızın içinden seçerek ekleyebilirsiniz.

havlu-kenari

Nasıl yapılır;

Havlunuzun üstündeki desene uygun renkleri seçmekle işe başlayabilirsiniz. Oya yapımı için oldukça geniş bir renk seçeneği mevcuttur. Aradığınızı her rengi ve tonlarını bulmanız mümkündür. Kullanacağınız tığı oya yapımına uygun seçmeniz önerilir. Havlu kenarı yapılışı küçük aralıklar bırakarak bata çıka zincir çekerek başlar. Havlunun başından sonuna kadar bu şekilde ip ile havluyu birleştirmiş olursunuz. Çok bol ya da sıkı zincir çekmemeniz gerekir. Yeni satın aldığınız havluyu oyasını yapmadan önce yıkamanız gerekir. Çok fazla çektirmeden ütüledikten sonra işleme başlayabilirsiniz. Havlu yıkandığı zaman toplama yapabilir. Bu nedenle örneğiniz dalgalanır ve güzel görünmez.

havlu-kenari-nasil-yapilir

Ütülendiğinde düz durabilmesi için bu küçük ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Ütüyü oyanızın üstüne direk değil ince bir tülbent üstünden ütülemenizde fayda vardır. Böylelikle oyanızın renkleri solmaz. Bu el emeği göz nuru oyaların ipleri naylon karışımlı olduğundan yüksek ısıya maruz kaldığında deforme olmaması için ütünün ısısına dikkat etmek gerekir.

ymilDLPm4RqYOi8Cq9tD

Kullanım alanları nelerdir;

Banyonuzun ya da mutfağınızın renklerine uygun tığ oyası havlu kenarı yaparak alanlarına ekstra şıklık katabilirsiniz. Çevrenizdekilere ya da sevdiklerinize bu şık el işlerinizi hediye edebilirsiniz. Yapımı emek ve zaman isteyen bu güzel el işinin görüntüsü sanat eserlerini aratmamaktadır. Bazı bayanlar bu işi ticarete dökerek vakti olmayan ya da yapmayı bilmeyenlere kendi el işleri olan tığ oyası havluları satarak aile bütçelerine de katkıda bulunmaktadırlar.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git