Tunus İşi İşlemeli Eldiven Modelleri

Tunus İşi

Gün geçmiyor ki örgü dünyasına yeni bir model gelsin. Öğrenilmesi oldukça kolay örgü eldiven modelleri de bu sene örgü dünyasına damgasını vuruyor. Diğer bir adı Afgan işi olan Tunus işi üzerlerine yapılan işlemeler ve etnik desenlerle de dikkat çekiyor.

orme-eldiven-modelleri

Tunus İşi Eldiven

Tunus işi sarkma ve esneme yapmadığı için ceketlerde, battaniyelerde, yeleklerde olduğu gibi eldivenlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Tunus işi eldiven kışın o buz gibi havasında ellerimizi sıcacık tutarken aynı zamanda  seçtiğimiz renklerle o kasvetli havaya canlılık getiriyor. Bizim de sizler için hazırladığımız Tunus işi eldiven yapımı aşağıdır. Kolay gelsin.

eldiven-nasil-yapilir

Tunus İşi Eldiven Yapımı

Elimize tığımızı alarak işimize zincir çekerek başlıyoruz.17 zincir çektikten sonra tığımızın üzerine iplik almadan hemen yanındaki zincirin içine batıyoruz. Tığımızla ipliğimizi içinden çekiyoruz ve tığımızda bekletiyoruz. Bu işlemi sıranın sonuna kadar yapıyoruz. 2. sıraya geçerken ilk önce tığımıza ip doluyoruz ve 1. ilmeğin içinden geçiriyoruz. Tığımızda bir ilmek oluştuğunda tığımıza iplik doluyoruz.

islemeli-eldiven-modelleri

Oluşan ilmekle daha önce tığımızda bekleyen ilmeği beraber alıyoruz. Bu işlemi sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.2. sıraya geçerken tığımızdaki ilmeği biraz rahatlatıyoruz alt sıradaki 2. ilmeği ön taraftan ipliği tığımıza doluyoruz ve çıkarıyoruz. Bu işleme 2. sıramız bitene kadar devam ediyoruz. Dikkat etmemiz gereken şey ilmekleri bize bakan tarafından almak. Sıranın sonuna gelince biraz önce yaptığımız işlemi tekrar yapıyoruz. Tunus işimizin ilk 2 sırası artık hazır.

x5U00QOjoVaKwfkaGcvh

Tığımızda kalan son ilmeği biraz rahatlatıyoruz. Tunus işinin özelliği hep tığımızı ön taraftaki ilmeklerden almak. Gördüğümüz gibi modelimiz oluşmaya başladı. Şimdi başparmak için azalta azalta giderek başparmak ölçüsünde kesiyoruz. Ana gövde için 37 zincir çekip eksilterek aynı şekilde örüyoruz. Örgü başparmağımızın hizasına gelince daha önceden ördüğümüz parmağı ekliyoruz. Eklerken parmağın sadece 3 yerinden örerek tutturuyoruz.  Alt kısım oluşan açıklığı örgü bittikten sonra iğneyle örgüye uygun şekilde dikiyoruz.  Tam burada zincir sayısını gittikçe düşürüyoruz, çünkü elimizin bu kısmı biraz bileğe doğru daralır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git