Üç Şiş İle Örgü Patik Yapılışı

Yün örgü geleneksel olarak her şeyimizde kullandığımız bir el işidir. Büyükannelerimizin ellerinde görmeye alıştığımız bu iş bize manevi olarak miras olarak miras kalan en iyi şey. Bunlardan bir tanesi örgü patik yapılışı. Görünüşte pekte kolay olmadığını düşünebilirsiniz. Özellik ile en çok tercih edilen 5 şiş örgü bu düşüncenizi pekiştirebilir ancak öyle değil. Son derece kolay ve zevkli bir iştir. Bunun yanı sıra istediğiniz gibi rengine ve modeline karar vermekte size kalıyor.

  uc-sis

Örgü patik yapılışı için dikkat edilmesi gerekenler

Patik yapımı bilmeyenler için ilk görünüşte özellikle 5 şişli yapımını görenlere biraz zor gelebilir demiştik. Ancak dikkatinizi verdiğinizde çok çabuk kavrayacağınız bu el işi artık bir zaman sonra bir eğlence haline dönüşüyor. Patik yapımının beş şişli, 3 şişli, çift şişli diye birçok yöntemi var. Biz sizlere üç şiş ile örgü patik yapılışı hakkında bilgi vereceğiz. Bunun için ilk etapta nasıl bir renkte ve ne kadar kalın olacağına karar vermelisiniz. Örgü işlerinde renk skalası oldukça geniştir. tek renk ile örme işlemi yapabileceğiniz gibi ipleri karıştırarak da renkli bir patik ortaya çıkarabilirsiniz. Kalınlığına karar verdiğiniz ipe uygun şiş alarak araç ve gereçleri hazırlayın.

uc-sis-ile-orgu-corap

Örgü Patik Yapılışı

Üç şişli örgü patik yapılışı için ilk olarak iki şişimizi paralel tutarak şişleri ilk şişin altından ikinci şişin üstünden geçecek şekilde ilmek atıyoruz. Daha sonra kalan uçlarını belirlediğimiz sayıda örerek gözlerimizi oluşturuyoruz. Eğer ilk olarak 6 ilmek ile başladıysak birinci sırayı üçüncü şişimizi de kullanarak üç üç bölüyoruz ve uc kısmını arttırarak yaklaşık olarak 64 ilmek örerek burun kısmını oluşturuyoruz. herhangi bir arttırma yapmadan topuğa kadar örüyoruz ön kısmı bileklerde bitirerip arka kısmı topuğa gelene kadar örüp toplama işlemi yaparak örgümüzü tamamlıyoruz.

orgu-corap


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git