Uğur Böceği Örgü Şapka Yapımı

Soğuklar iyiden iyiye kendini gösterip kış ayları yaklaştıkça giysi namına kalın ne varsa yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı artık. El emeği göz nuru örgü yelekler, şapkalar, hırkalar, çoraplar. Lazım olmasından yanı sıra bir kenarda bulunsun diye de yapılası el işi örgüler tam da kış aylarında dokunmak üzere ele alınır. Hali hazırda örgüler ele alınmışken sizlere sevimlimi sevimli bir uğur böceği şapka yapımı konusunu anlatalım.

ugur-bocegi-sapka-yapilisi

Uğur böceği örgü şapka yapımı

ilk olarak kırmızı renkli ipliğimizle aralarda artırmalar yaparak 90 sık iğne olacak şekilde örelim. 34 sıraya ulaşana kadar ördükten sonra berenin kulak yapılacak yerlerine aynı şekilde 22-23 sık iğne eksilterek örüyoruz. Bereyi ördükten sonra kulak kısımlarını önceden işaret alınarak yapılırsa hizalamada herhangi bir hata ile karşılaşmazsınız. Kırmızı şapkanın yapılışı bittikten sonra aynı ipin siyah rengiyle uğur böceğin baş kısmını örelim. Bunun içinde ikili trabzan yapacak şekilde aynı metot da kenarlardan artırarak ileri geri örerek gövdeyi ortaya çıkaralım. Benekleri içinde ikili trabzan örelim.

ugur-bocegi-sapka-nasil-yapilir

Şapkanın sadece ön kısımda değil arka kısmında da kullanılacağı için beneklerden yaklaşık olarak 12 13 adet örelim. Uğur böceğimizin gövde kısmını iki kulağın tam ortasına geçek şekilde bereye sabitleyerek örelim. Berenin kulak kısmından başlayarak etrafını sık iğne ile dönelim. Siyah iple yapılmış gövdenin tam ortasından başlayarak başın tepesinden arka kısmına kadar zincir çekip dikelim. Gözleri için beyaz iple yuvarlak bir form oluşturacak şekilde örelim ve aynı formun bir küçüğünü siyah iple yapıp berenin gövdesine yaptığımız gözleri, benekleri ve kulaklarını sabitleyelim.

ugur-bocegi-sapka-modeli

Daha pratik yöntemle

Eğer gövdesini yapmayı tercih etmiyorsanız ya da berenin daha sade bir formda olmasını isterseniz de kırmızı bereyi aynı artırmalarla örerek üzerine belirli aralıklarla benekleri dikebilirsiniz.

Başka kıyafetlerle birleştirin

Uğur böceği bere yapımını öğrendiğinize göre kırmızı zeminli her tür kıyafet ya da eşyayla ortaya sevimli şeyler çıkarabilirsiniz. Genellikle çocuklara hitap eden ve onları daha sevimli hale dönüştüren bu örgü stilini kırmızı zeminli olan kazak, patik, eldiven, etek üzerinde de kullanabirsiniz. En güzel Uğur böceği örgü şapka yapımı ile ilgili resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git