Unutulmaya Yüz Tutmuş Dantelli Pike Takımı

Kıymetli ev hanımlarımızın geleneklerimizi yaşatmaya devam ettikleri ve git gide unutulmaya başlayan el işlerinin tarihin sayfalarında kaybolup gitmesini önlemek amacıyla başladığımız yazımız umuyoruz ki tüm meraklılara ve yeni gelinlere rehber olacak şekilde kullanılır. Yazımızda bahsedeceğimiz el işi gelin sandıklarının vazgeçilmez demirbaşı dantelli pike takımının yapılışı olacaktır. El emeği göz nuru olan bu elişleri çok fazla zaman almasına rağmen güzelliğini sonunda yataklarınızın üzerinde sergileyecektir. Şu anki tekstil dünyası eski zamanda olmadığı için bizim hamarat Türk hanımlarını göze hitabını anlatır. El işi göz nurudur bizler icin cok degerlidir, paha bicilemez. Kendi yaptığın ve başardığını görmek her hanımı mutlu eder. İsterseniz daha fazla lafı uzatmadan sizlere fotoğraflarla biraz örneklerle anlatmaya başlayalım.

yapilir

Renk seçimleri ve uyumlarıyla ilgili muhteşem sonuçlar çıkması, tarihimizi geçmiş güzelliklerimizi anlatıyor. Kızlarımız ve gelinlerimiz tekrar eskiye özlem içinde olduklarını görmüş oluyorlar, istedikleri renkte model de hayal güçlerini yansıtıyorlar aynı zamanda model seçerkende ister çiçek ister hayvan motiflerini seçmek size bağlıdır. Bunu için istediğiniz kalınlıkta ve ebatta bir ipe ve bir adette tığa ihtiyaç vardır. Tabiki birazda yeteneğe!

dantelli-pike

 

Başlıyoruz hanımlar; dantelli pike takımının yapılışı için önce ölçülerini verelim. Çift kişilik yatak için 260×250 , yastıkları için 50×60 uygun ölçülerdir. Yalnız hatırlatalım yastıkların ikisine dantel ikisine sade nevresim takımı yanı çift kişilikte 4 adet olarak yapıyoruz. Nedeni ise dantelsizler daha rahat kullanım sağlasın diye günlük hayatımızda tek kişilik ise 180×240, yastık ebatları 50×60, tek kişiliktede 2 yastık yapıyoruz 1 dantelli 1 dantelsiz olmak üzere dantelin rengi seçiliyor. Önceden sade beyaz ve krem renk vardı. Günümüz bayanları cok şanslılar! Şimdi rengarenk iplik ve kumaş seçenekleri var.

 

dantelli-pikeler-nasil-yapilir

 

Şu anki markalar ve iplerin ütüye gelmesi ve kalıp gibi kalmasıyla kullanımı yüzde yüz arttırdı. Kumaşlar ve danteller ütü istemiyor daha popüler oldu. Annanelerimizin çeyiz günlerini yaşamak ve yaşatmak adına dantelli pike takımlarını yapmaya devam ediyoruz. Güzel bayanlar, tarihimizi yaşamak ve yaşatmak adına herkese kolay gelsin mutlu günlerde kullanmanızı dilerim.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git