Yaprak Deseni Örgü Çorap Yapılışı

Temel giyim ihtiyacı olan çoraplar çok çeşitli olmalarının yanı sıra yine temel ihtiyaç olması sebebiyle kaliteli olması bir gerekliliktir. Çorap insan hayatında giydiği çeşitli giyim çeşitlerinden ömrü en kısa olanıdır. Günümüzde üretildiği malzemede çok çeşitli olmasına rağmen evvelde ün olarak giyilen çorapların tarihi çok eskidir. Örgü Çoraplar tarihinde insan ayağını korumak, basılan yerlerdeki ayaklara batacak cisimlerden korumak, yürüyüş ergonomisini sağlamak için icat edildiği düşünülmektedir. Romalılar ayaklarını korumak ve ısıtmak için deri sararlardı. Anadolu’da yüzyıllardan beri örgü çoraplar kullanılmaktadır. İşin içine örgü girince hanımlar tarafından üretilen çok çeşitli el emeği göz nuru çoraplarda ortaya çıkmış elbette.

yaprak-desenli-corap-yapimi

Örgü Çorap örnekleri çok çeşitlidir ama eskiden olduğu gibi ayağın sıcaklığını korumak amacıyla örülmüyor artık çoraplar. Ayakkabı kültürü insan hayatına girdiği zamandan beri çoraplar içinde yol haritası değişti. Şimdi daha çok çoraplar motifli, oyalı, birkaç renkli ve daha şık elbette.

renkli-orgu-corap

Yaprak deseni örgü çorap nasıl yapılır ? , çorap örülüşü tarifi gibi konularla çok sık karşılaşırız. El becerisi isteyen bir konudur. Örgü bilmeyenin sıfırdan başlayarak yapabileceği bir iş değildir. Zira çorap düz örülen herhangi bir örgüden farklıdır. En azından çorap örmek konusunda deneyimli olmak gerekir yaprak desenli örgü çorap yapılışı tarifi yönergelerini doğru bir şekilde tamamlayabilmek. Usta ellerde yapılan işler bir çğiçek gibi açar, bundan kimsenin şüphesi yoktur diye düşünüyorum.

renkli-coraplar

Beş şiş ile yapılan çoraplar zor diye bilinir. Aslında dikişsiz olması be isterseniz bilek kısmından başlama, isterseniz parmak ucu kısmından başlama kolaylığı da sağlar beş şiş çorap. Son zamanlarda hemen her çeşit örgüde,  yapraklı örgü yapılışı örneğinde olduğu gibi son senelerin en gözde örneği yaprak örneği yapmak.  Dikiş olmayacağı için ayakta hem rahat, hem de bir bütünlük sağladığı için diğer çoraplara göre çok daha şık görünmektedir.

Yukarıdaki modellerin tamamı beş şiş ile yapılmaktadır. Tabandan veya bilekten başlayarak örebilirsiniz. Çeşitli kaynaklardan belli bir modeli sabitledikten sonra örmesi hem zevklidir, hemde ördükçe eliniz alışacağı için zamanla daha da kolaylaşacaktır. Yaprak deseni örgü çorap yapılışı resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git