Yaprak Örgü Modeli Yapımı

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere bir çok yerde kullanabileceğiniz yaprak modelimizi göstereceğim. Bu modelimiz etek uçlarında, yelek uçlarında özellikle de hırkaların ön kısımların genelde kullanılır. Şık ve gösterişli ciciler yapmak istediğiniz zaman bu model eminim tam sizin modeliniz olacak. Hem kolay, hem de muhteşem görüntü sağlayan bu örgümüzü öğrenmeye hazır mısınız? Haydi o zaman ipler, ve şişler alınarak başlayalım.

Malzemeler

Şiş 2.5 numara

İp ince yün

Yapılışı

Öncelikle başlarken 9 ilmek yaparak başlıyoruz. Fakat hırka önlerinde kullanılmak istenirse, 3 ilmek daha yeterli olacaktır. Örgümüzü elinizin sıklığına göre şiş numaralarınızı tercih ettiğiniz şekilde alabilirsiniz. Yaprağımızı yapmak için ilk olarak kenar ilmeği ile başlayıp, bir düz, bir dola, bir düz, bir dola bir düz, 2 ters 2 tane kenar ilmeklerimizle kapatıyoruz.

yaprak-orgu-1 resmi   yaprak-orgu-2 resmi

Daha sonraki sıramızda ilmek örülmeden alınır. Bir düz, bir dola, 2 düz yapıyoruz. Düzün yanındaki ipimizi sol şişimize takıyoruz. Buna gizli artırma diyoruz. Bir tane ters örüp, 2 tersi gizli artırmayla 3 ters oluyor. Bir sonraki sıramızda ilmeği alıyoruz. Tersleri yine ters olarak son iki kalan haroşemizi de örerek tamamlıyoruz.

yaprak-orgu-3 resmi   yaprak-orgu-4 resmi

Dört ajur dan sonra kesme işlemine başlıyoruz. 5 tane düzümüz oldu. 1 tane sola yatacak şekilde kesip, düzleri örüyoruz. Son 2 düzü sol şişe geçirip, sağa yatacak şekilde kesiyoruz. Sonra bir ilmek çıkarıp, ipimizi arkaya alıp bir ters alıyoruz ve ters örmeye devam ediyoruz. Diğer sıramızda tersleri ters, düzleri düz örerek devam ediyoruz. Kesmelerden hemen sonra bir artırma yapıyoruz. Yaprak sapını başlatmak için sağ şişteki artırmayla beraber toplam 4 ilmek sol şişte son iki kenar ilmeği haricindeki 3 ilmek ters örüyoruz.

yaprak-orgu-5 resmi   yaprak-orgu-6 resmi

yaprak-orgu-7 resmi

Son kesme işlemi olarak bir ilmek boş alıp, 2 ilmek kesip, boşa aldığın 2 ilmeğin üstüne geçirip yaprak modelimizi tamamlıyoruz.

yaprak-orgu-8 resmi

İyi günlerde kullanın…


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git