Yapraklı Çilek Bebek Hırkası Yapılışı

ÇİLEK BEBEK HIRKASI ANLATIMI

Çilek bebek hırkası, ilgi gören örgü modellerinden biridir. Gösterişli bir model olmasına rağmen, pratik örülebilen yapraklı çilek bebek hırkası modelini biraz anlatalım.

ARKA YÜZEY

Örgümüzü 3 yaş bebeğe göre yapalım. Çilek hırkamız için, orta kalınlıkta bir adet kırmızı bir adet yeşil ipe ihtiyacımız var. Çok az miktarda da beyaz ip kullanıyoruz. Örgüye kırmızı iple,4 numara şişe 70 ilmek atarak başlıyoruz.5 sıra haroşa örgü yaptıktan sonra 6.sıradan itibaren düz örgü tekniğini uyguluyoruz.1 tam karış,3 parmak ördükten sonra, kollarımızı kesiyoruz. Kolların kesimine başlarken yeşil ipi kullanıyoruz. İki yandan önce 3’er ilmek kesiyoruz. Sonraki sırada 2’şer ilmek kesiyoruz. Sonraki sıralarda ise 1’er ilmek kesiyoruz.Bu kol kesimi reglân bir kesim. Kollar v şeklinde görünüyor. Ense kısmına gelince ilmeklerin hepsini kapatıp arkayı bitiriyoruz.

bebek-hirkasi-orgusu

         ÖN YÜZEY  

Kırmızı iple, 35 ilmekle örgünün önüne başlıyoruz.5 sıra haroşa örgüden sonra, arka yüzeyle örgümüzü üst üste koyup ölçüyoruz. Kol kesimi noktasına gelinceye kadar düz örgü örüyoruz. Kol kesimine geldiğimizde ise aynı teknikle, yani 3–2–1–1–1 şeklinde tek taraftan örgümüzün kol oyuntusunu açıyoruz. Arka tarafla aynı ölçülere ulaştığımızda ilmeklerimizi tamamen kesiyoruz. Bebek hırkası yapılışı, oldukça pratik gördüğünüz gibi. Hırkanın öbür yanını da aynı şekilde örüyoruz. Sadece kol oyuntusunu yaptığınızın ters yönünde yapıyorsunuz.

       KOLLAR

Kollara yeşil iple başlıyoruz. Şişimize 40 ilmek atıp,5 sıra haroşa örgü örüyoruz. Daha sonra ip değiştirip kırmızıya geçiyoruz. Yaklaşık 1 karış 4 parmak düz örgüden sonra kolları kesiyoruz.2 taraftan 3–2–1–1–1 şeklinde kesim yapıyoruz. Kol oyuntumuz, örgümüzün ön ve arka oyuntularıyla aynı ölçüye geldiğinde, kolları kapatıyoruz. Diğer kolu da aynı şekilde örüyoruz.

bebek-hirka-modelleri

            YAPRAKLARI VE SÜSLEMELERİ

Yapraklı bebek hırkası modelimizde, örgümüzü çilek görünümlü yapan yaprakları ve süslemeleridir. Hırkayı diktikten sonra, üzerini beyaz iplerle noktalar halinde işliyoruz. Yakadan ilmek alıp 2 sıra haroşa ördükten sonra, haroşanın üzerinden 10’ar tane ilmek alıp, eksilterek yaprak şekli veriyoruz. Siz ilmeğinizin sayısına göre, ilmek ve yaprak sayılarınızı ayarlayabilirsiniz.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git