Yazlık Bayan Yelek Yapılışı

Yazlık Bayan Yelek Yapılışı

Örgü ve dantel işleri kültürümüzün en önemli parçalarındandır. Anadolu kadını birçok giysi ve eşyasını kendi elleriyle yapar ve bundan büyük keyif alır. Üstelik el işleri Anadolu kadınlar için günlük hayatın bir parçasıdır. Tabi her zaman kadınlar örgü ve dantel işiyle ilgilenmez. Erkekler arasında da hatırı sayılı miktarda özellikle örgüyle uğraşan ve oldukça başarılı işler çıkaranlar vardır.

bayan-yelegi-orme-teknikleri

Siz de yüncünüze gitmek için kış aylarını bekliyorsanız yanılıyorsanız. Çünkü yazın da kullanabileceğiniz giyim eşyaları örebilirsiniz. Üstelik öreceğiniz giysiler sizden başkasında bulunmayacaktır. Yazın giyebileceğiniz yazlık yelek yapılışını siz de kendiniz ve sevdikleriniz için yapabilirsiniz. Yapılışı biraz sabır isteyen bu örgü modelini battaniyelerde de kullanabilirsiniz.

yazlik-bayan-yelekleri

Yazlık bayan yelek yapılışı için gerekenler :

1- öncelikle 4 yumak yüne ihtiyacımız olacak. Bu yüzden ebrulu ya da düz renkteki çok kalın olmayan yün almanızı tavsiye ederiz.

2- 5 numara şiş

bayan-yelek-nasil-orulur

Yazlık bayan yelek yapılışı :

1-  ölçüler kişinin bedenine göre değişeceği için biz 38 beden bir ölçü için tarif veriyoruz. Bu yüzden 35 ilmekle başlayıp iki sıra düz iki sıra ters örülmeye başlanır. İkinci sıralarda ise ilk ilmek örmeden geri dönülür diğer sırada da aynı yerde iki ilmek örmeden dönülür. 35 ilmek bitene kadar 3-4-5… Arttırılarak aynı şekilde devam edilir.

2- üçgen oluştuğunu görürseniz ilk adımı başarılı bir şekilde atmışsınız demektir.

3- sonra yeni için bir sıra yapılır ve diğer yönden aynı şekilde bir örmeden, 2 örmeden, 3 örmeden dönülür. 35 ilmek bitirilir bu şekilde 15 motif olana kadar devam edeceksiniz.

4- arkaya 4 tam bir yarım motif yaparak iki adet hazırlayarak uzun kenarlarını dikeceksiniz. Kollar içinde 25-26 cm kadar açıklık bırakacaksınız.

5- yaptığınız 15 motifli şeritli kenarlardan ve arkadan dikeceksiniz.

6- 40 cm uzunluğunda bir örgü kordon yaparak düğme için yeleğinizin ön kenarına diktikten sonra yeleğiniz hazırdır. Güle güle giyin.

İsterseniz yeleğin zincirlerinin arasına boncuk ya da kurdele ekleyerek süsleyebilir, ponponlarla değişik bir hava katabilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git