Yazlık Penye Şapka Örgü Modeli Yapımı

Merhaba hanımlar, bu örneğimizle biraz geç kalmış olabilirim. Fakat seneye hazırlık yapmak da fayda var oldukça şık ve kullanışlı penye şapkamızı eminim çok beğeneceksiniz. Penye ipimizle ördüğümüz için terleme kesinlikle yapmıyor. Örneğimiz de sayı olarak vereceğim fakat siz örerken ölçerek yaparsanız, daha iyi sonuç elde edersiniz. Haydi hanımlar, muhteşem penye şapkamızı örmeye başlayalım.

Malzemeler

Penye İp

4.5 numara Tığ

Yapımı

Sihirli halka olarak başlıyoruz. İçini 12 tane tek seferde çıkarak dolduralım. Daha sonra 1 zincir çekip, aynı yuvaya iki kez batarak dolduralım. 3. sıramızda her deliğe batarak normal artırma yapmadan sık iğnelerimizi yapıyoruz. Diğer sıramızda toplam 34 olacak şekilde artırma yapıyoruz. Yani aynı yuvaya 3 tane de bir aynı yere iki defa batarak ayarlamasını yapıyoruz. Beşinci sıramız da 38 sık iğnemiz olacak aralara serpiştirerek yapmamız gerekiyor.

penye örgü şapka modeli 1 resmi    penye örgü şapka modeli 2 resmi

penye örgü şapka modeli 3 resmi    penye örgü şapka modeli 4 resmi

Şimdi ki sıramızda 46 sık iğnemiz olması gerekli. Yine yedinci sıramız da da 46 olacak artırma yapmadan direk örüyoruz. Sekizinci sırada 50 sık iğne olacak. On birinci sıraya kadar 60 olarak sık iğnemizi ayarlayıp örelim. Daha sonra 15 sıramıza kadar 70 sık iğne olarak yapıyoruz.

penye örgü şapka modeli 5 resmi    penye örgü şapka modeli 6 resmi

Daha sonra artık hiç bir artırma yapmadan başlangıçtan uca kadar 28 sıra olacak şekilde örüyoruz. Tabi kafanızı ölçerek de sayısını ayarlayabilirsiniz. Daha sonra 29- 30 sırada her yuvaya iki kez batarak yanı toplam 140 sık iğnemiz olacak. Şimdi de uç kısmını yapmak için bir numara  yada 2 numara şiş düşürerek örersek daha hos bir görüntüye sahip oluyor. Bunun içinde şimdi iç kısma değil, sık iğnenin ucuna batarak işleme devam ediyoruz. Yine 140 tane sık iğne olarak aynı işlemi 9 sıra yapıyoruz. Uzunluğunu siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bitiş kısmına da tek sık iğne yaparak bitiriyoruz. Muhteşem penye şapka modelimiz hazır.

penye örgü şapka modeli 7 resmi   penye örgü şapka modeli resmi

Etrafına 2 kat ip yaparak zincir ördüm. Sizler istediğiniz şekilde aksesuar kullanabilirsiniz. İyi Günlerde Kullanın…

penye örgü şapka modeli  8 resmi

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git