Yılın En Şık İğne Oyası Modelleri

İğne oyası her genç kızın çeyizinde bulunması gerekenler arasında yer alır. İğne oyaları genellikle Türk danteli olarak bilinir ve ipek iplikten yapılabileceği gibi pamuk ipliğinden, sentetik iplikten (en çok kullanılan iplik  ve en çok bu iplik ile yapılan iğne oyalarının satışı vardır.) de yapılabilir. Bunun dışında tabi naylon iplik ile yapılanlar da var iğne oyaları el emeği göz nuru olan ince ince işlenen bir iştir.

İğne oyaları çoğunlukla namaz örtüsü kenarlıklarında, seccade üzerinde, havlu kenarında, oda takımlarında, yatak örtülerinde, eşarp kenarlarında ve abajur etekleri- kenarlıklarını süslemek veya daha farklı bir görüşün elde etmek için iğne oyaları kullanılır.

en-yeni-igne-oyalari

Bir zamanlar evimizin her köşesin de televizyonun üzerinde koltuk kenarlarında bulunan iğne oyaları günümüzde artık çok kullanılmamaya başladı daha çok yamak masalarının üzerine ya da sehpaların üzerinde ortamı daha şık fakat göz yormayacak şekilde kullanılmaya başlandı. Yukarıda gösterilen resimde sehpalar için kullanılmaktadır. Çilek modelleri ile orta kısım işlenmiş ve kenarlarına dağ motifleri verirmiş son olarak da verilmiş olan dağ motifleri sade olmasın diye birkaç süsleme yapılmış ve ortaya harika bir iş çıkmış.

igne-oyasi-vitrin-ici-oernekleri-1

Bu senenin en çok kullanılan ve vazgeçilmezler arasında yer alan eşarp kenarlıkları ya da şal kenarlıkları şimdiler de eşarplar sade kullanılmamaya ve daha farklı modeller yaratabilmek için iğne oyaları kullanılmaya başlanmıştır. İğne oyaları ile yapılan bir birinden farklı modeller ile eşarplar daha farklı bir görünüm kazanmaktadır. Sade bir renge sahip olan eşarba biraz hareket kazandırmak için iğne oyası ile yapılmış olan kenarlıkla istenilen olmuştur. Öncelikle zincir yolu dediğimiz yol ile kenarlığı eşarbın kenarlarına bağlanmış ve sonrasın da işe 5-6’lik gibi duran dağ motifleri yapılmıştır. Sonra üç tane birbirine bağlı papatya motifleri yapılmıştır. Bunlar ile sade olan eşarp sadelikten çıkmış daha hoş bir görünüm kazanmıştır. Bence bu eşarpta olan bir yanlışlığı sizlere söylemek isterim ki eşarp ile kenarlık aynı renkte olmamalıydı kirli beyaz ya da açık beyaz renklerinde iplikler le yapılmış kenarlık eşarba daha farklı bir hava katabilirdi.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git