Yün Örgü Teknikleri İle Farklı Modeller

Örgü,  insanların giyinme gereksinimlerini karşılamak amacıyla başlamıştır. Zamanla malzemelerin gelişmesi ve çeşitlenmesiyle değişik yün örgü teknikleri de ortaya çıkmıştır. Böylece günümüzde örgü daha zevkli ve renkli bir el sanatı olarak etkisini sürdürmektedir.

yun-orgu-teknikleri

Örgü esas olarak şiş, tığ, iğne, mekik gibi malzemelerle ipin bükülüp kıvrılarak ilmeklerle tutturulmasıdır. Çok çeşitli yün örgü teknikleri olmakla beraber, temel olarak en çok kullanılan teknikler şunlardır: Düz örgü: Birinci sırada bütün ilmekler düz, ikinci sırada bütün ilmekler ters örülür. Haroşa örgü: Bütün sıralarda ilmekler düz örülür. Pirinç örgü: Birinci sırada bir ilmek düz bir ilmek ters örülür. İkinci sırada düz ilmeklerin üzerine ters, ters ilmeklerin üzerine düz örülür.

Başlangıç örgüsü: Birinci sırada bir ilmek düz örülüp iplik öne alınır. İkinci ilmek örmeden alınıp iplik arkaya alınır. İkinci sırada da tam tersi yapılır. Lastik Örgü: Birinci sırada bir ilmek düz bir ilmek ters örülür. İkinci sırada düz ilmek düz, ters ilmek ters örülür. İlmek sayısı arttırılarak daha geniş lastik örgü de yapılabilir. Selanik örgü:  Birinci sırada bir ilmek ters örülür, ikinci ilmek örmeden alınıp iplik şişe bir kez dolanır. İkinci sırada ters ilmek örmeden alınır ve iplik bir kez şişe dolanır ve örmeden alınmış ve dolanmış ilmekler birlikte örülür.

yun-icin-farkli-orgu-teknikleri

Saç örgüsü: Farklı ilmek sayısıyla yapılabilir. Örneğin dört ilmek üzerinden saç örgüsü örülecekse ve beşinci sırada saç örgüsü yapılacaksa, beş sıra boyunca düz örgü örülür ve beşinci sırada dört ilmeğin ikisi arkada bekletilir ve diğer iki ilmek düz örülür ve sonrada arkada bekletilen iki ilmik şişe geçirilip düz örülür. Ayrıca birden fazla renkte iple hem bu teknikleri kullanarak hem de özgün motifler yaparak da örülür. Örgü tekniklerini uygularken  çeşitli ilmek türlerini de bilmek önemlidir. Bunlar,  çaprazlama, düz – çift çaprazlama, uzun ilmek, çift ilmek, kenar ilmeği, dönük ilmek, atma, kaydırma, bindirme  olarak sayılabilir.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git