Yuvarlak Kenarlı Yeşil Yelek Yapılışı

Hazır giyimin yaygın olmadığı çocukluk yıllarımızın kışlarında giyimimizin en önemli parçaları annelerimizin ve büyükannelerimizin ördüğü ceket ve yeleklerdi. Hem boş vakitlerini değerlendirmek, hem de aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla örgü örmek en önemli aktivitelerdendi.

TxZCQoanPIeEdPpkbxLo

Küçük yaşlardan başlayarak ustalığa ulaşılmış, yolda bir kere görüp beğenilen modeller bile işlenebilir hale gelmiştir. Farklı desenler, farklı yakalar, farklı kenarlar ustalık arttıkça doğal hale gelmekteydi. Misafirliklerin ana konusu, örgü tariflerine dayanmaktaydı. Mahallenin modası, genelde ustalardan birinin ortaya çıkardığı ve diğer kadınlar tarafından kendi çocuklarına ve eşlerine de yapılan örgülerdi. Mesela yuvarlak kenarlı yelekler sundukları görsellik ve estetik ile bugün bile fazlasıyla talep görmektedir. Bu yazımızda yuvarlak kenarlı yelek yapımı ile ilgili temel bilgiler vermek istiyorum.

yelek-orme-teknikleri

Yelek yapımı için kullanılan tarifler kesinlik içermeyip, yeleğin müstekbel sahibi, kullanılan ipin kalınlığı, yeleği ören kişinin örgü sıklığı gibi etkenler tarifimizi değiştirecektir. En garanti metot, yeleğin müstakbel sahibinin ölçülerine uygun ilmek ve haroşa sayısıdır. Yelek yapımını 3 parçada tamamlayıp sonra birleştirmek en doğru yöntemdir. Arka tek parça ve ön 2 eşit parça olarak tamamlanır ve birbirlerine monte edilir. Yuvarlak kenarlı yeşil yelek yapımına kısaca göz atalım:

yelek-dikimi

*Yetişkin bir birey için arka kısmı 130-140 ilmek olarak başlamak uygun olacaktır.

*Arka kısmı düz bir şekilde örülüp tamamlanır ve ön kısımlara geçilir.

*Omuzlar için 45’er ilmek ve orta kısım için 40 ilmek ayrılır.

*Kol kısmı için 10 ilmek ayrılır.

*35 ilmek kullanılarak 12 sıra düz ve 10 sıra haraşo örülür.

*Yuvarlak kenarlar için 10 ilmek 3-4 sırada bir örülmelidir.

*Bu şekilde tamamlanan ön kısımlardan birinin aynısı diğer tarafa da örülerek arka kısımla birleştirilir ve yuvarlak kenarlı yeleğimiz tamamlanır.

UVO0iwfgEM12dXD63Wsi

İhtiyaca göre örülen yelekler, eldiven, atkı, bere gibi aksesuarlarla da tamamlanıp takım halinde soğuk kış günlerine derman olabilecektir. Düğmelerin şekli ve sayısı, kolların lastikli olup olmaması, yeleğin sade veya desenli olması, özellikle küçük çocuklar için yapılanlarda ponpon gibi materyallerin kullanılması da örülen yeleklere farklılık katacaktır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git