Yuvarlak Yaka Örgü Gri Yelek Yapılışı

Yelek, örgü çeşitlerinden biridir. Bu ürünün çok sayıda çeşidi vardır, haliyle her bir çeşidin örülme biçimleri birbirileri arasında farklılık göstermektedir. Örgü yelek çeşitleri, yapılan modele göre adlandırılır. Yuvarlak yaka yelek, çiçek desenli yelek, Tunus işi yelek örgüsü v.b pek çok farlı isimler bulunur. Her bir isme sahip modelin örülmesi farklı olmaktadır. Öreceğiniz yeleğin boyutlarını siz belirlemektesiniz. Bu esnada örmek istediğiniz kişinin vücut ölçüleriniz baz almanızda fayda vardır. Örneğin; kişinin kaç yaşlarda olduğu, kilosu ve boyu dikkat etmeniz gereken hususlardır. Bebek örgülerinde boyutlar hayli küçüktür. Aynı zamanda bu durum atılan ilmek sayısının da bir hayli az olacağını gösterir.

gri-yelek-modelleri

Gri renk tercihi

Öreceğiniz yuvarlak yaka yelek rengini seçme konusunda özgürsünüz. Gri renk ise size tavsiye ettiğimiz, sık olarak tercih edilen yelek örgüsü renklerindendir. Dilerseniz düz renkli yuvarlak yakaya sahip bir yelek örebilirsiniz. Fakat isteğe bağlı olarak ördüğünüz düz yeleğin üzerine bir takım motifler yapabilirsiniz. Çiçek, koyun, kurdele bu motiflere birer örnek niteliğindedir. Motiflerin rengini, yeleğinizin ana rengi olan gri ile uyum sağlayacak ve estetik görünümü artıracak bir renk seçmenizde yarar görmekteyiz. Bu sayede sonuç olarak ortaya çıkan ürün bir hayli hoş görünüme sahip olmaktadır.

orguden-yelek-nasil-yapilir

Yuvarlak yaka örülüşü

Yuvarlak yaka, hoş görünen yaka çeşitlerindendir. Kıyafetler ile kombinlenmesi kolaydır, bu sebep ile fazla miktarda tercih edilir. Belirlemiş olduğunuz kol oyumunun 15 cm kadar yukarısından yuvarlak yakayı örmeye başlamanızda yarar vardır. Ön orta kısımda, önce bir tarafını daha sonra da diğer tarafını örebilirsiniz. Var olan ilmek sayınızın orta kısmından 6 ilmek kesiniz ve örmekte olduğunuz örgünün ön kısmında her döşte bir ilmek kesmeniz doğru olur. Bu ilmek kesme işlemini 5 kez tekrarlayınız. Daha sonra 1 ilmek kesme işini 4 sırada bir kez yapmanızı tavsiye ederiz. Bunu işlemi 3 kez tekrarlayınız. Ardından 2 kez ikişerli olarak kesiniz, Bunların dışında kalan sıralar ise omuz hizasına kadar klasik, yani düz örülür. Aynı şekilde diğer taraf da yapılır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git