Zincir Örneğinden Şal Yapılışı

Zincir Şal Modeli

Şallar kadınların vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alıyor. Yaz kış, ilkbahar, son bahar fark etmeksizin her daim yanımıza alabileceğimiz şallar kadınlara hem şıklık hem de zarafet katıyor. Hem kendinize hem de hediğe olarak çevrenizdekilere sunabileceğiniz şallar her dönem kadınların ilgisini çekmeyi başarıyor.

zincir-ile-yelek-modeli

Örgüden de tığdan da yapılabilen şalları renk renk, model model oluşturabilirsiniz. Ancak kadınların üzerinde son zamanlarda en çok görülen modellerden biri zincir şal modelidir. Yapılması karışık gibi gözükebilir ancak işi biraz biliyorsanız o kadar da zor değil. Bu modelde önemli olan zincir sayısıdır. Zincirler ne kadar fazla olursa şal o kadar gösterişli ve güzel olur.

zincir-ornegin-yelek-yapilisi

Zincir Örneğinden Şal Modeli Nasıl Yapılır?

Zincir örneğinden şal yapmak istiyorsanız size lazım olan malzemeler; tercihinize göre çok kalın olmayan Angora ipi ve tığ. Tabi bu yün ve şişten de yapılabilir. İlk önce 10 zincir çekip bir halka yaptıktan sonra, tabi bu sayı 6 da olabilir yapılacak şalın büyüklüğüne göre değişiyor, içerisine 15 zincir çekerek halkaya sabitliyoruz. Aynı işlemi 4 kere da tekrarlayıp 5 yaprak olacak şekilde yapıyoruz. Sonra yaprağın tepesine gidip 15 zincir çekip sabitliyoruz ve bir daha yapıyoruz aynı işlemi.

beyaz-zincir-yelek-modeli

Bu şekilde iki yaprak yapıyoruz. Araya 7 zincir çekip bir sonraki yaprağın ortasına batıyoruz. Yine deminki gibi 15’er zincir çekip 2 yaprak yapıyoruz. Yine araya 7 zincir çekip bir sonraki yaprağın ortasına batıyoruz. Bu ğeldiğimiz üçüncü orta yaprağımızdır ve bunda 3 yaprak yapıyoruz. Burası şalımızın orta kısmıdır. İkili yapraklara devam ederek şalımızı tamamlıyoruz. Son olarak da geriye dönüp son yaprağın tepesine çıkarak 2 yaprak 7 zincir yapıyoruz, 2. Yaprağın tepesinden geçiriyoruz. Bundan sonraki sıralamada sıralama aynen bu şekilde devam edecek

 fileli-yelek-modelleri

Yani özetlemek gerekirse zincir örneğinden şal modelinde yapraklar 15 zincir, aralar 7 zincir olacak. 3. sıradan itibaren hep ilk baştaki yaprağa 2 yaprak yapacağız ve aralarda 7 zincir ile altta kalan 2 yaprağı birleştireceğiz. Birde önemli bir kısım; ortada hep 3 yaprak olacak.

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git