Bilinmesi Gereken Örgü Teknikleri

Bilinmesi Gereken Örgü Teknikleri

Örgü örmek insanın psikolojik olarak dengelenmesini sağladığı gibi kol kaslarını ve motor fonksiyonlarını geliştirmektedir. Bilinmesi gereken örgü tekniklerini bildiğiniz takdirde her türlü örgüyü örebilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı modeller ile tarz yaratabilirsiniz. Kış aylarında ısınmanızı ve sevdiklerinize tatlı hediyeler vermenizi sağlayan örgü işleri yapabilmek için öncelikle ilmek atmayı ve sıra çıkmayı bilmeniz gerekmektedir.
 orgu-modelleri

Bilinmesi gereken örgü teknikleri arasına farklı modeller çıkarmak için farklı ilmek alma ya da sıra çıkma yöntemleri vardır. İlmek atmak için şiş ve ipliği edindikten sonra başparmağınıza sararak istediğiniz sayı kadar şişe geçirmelisiniz. Sıra çıkmanın birçok yöntemi vardır. Eğer düz örmek istiyorsanız sağ elinizdeki şişi sol elinizdeki ilmekli şişin arkasından geçirerek almalı ve ipi doladıktan sonra öne ve içe doğru çekmelisiniz. Ters örmek yani haroşa örmek için sap elinizdeki şişi sol elinizdeki ilmekli şişin ön tarafından alıp yine öne ve içe doğru çekmelisiniz.

harosa-orgu-modeli

Lastik örmek için bir ters bir düz mantığı ile gidebilirsiniz. Bunun sayılarını kendinize ve ya modelinize göre değiştirebilirsiniz. Lastik yaparken gerekli ilmeği attıktan sonra bir ters alırken sağ elinizdeki şişi sol elinizdeki ilmekli şişin arka kısmından öne ve içe doğru çekmelisiniz. Ardından gelecek ilmeği ise düz almalı yani sağ elinizdeki şişi sol elinizdeki şişin ön kısmından öne ve içe doğru çekmelisiniz. Bir sırayı ters düz olarak bu şekilde ilerletir ve diğer sıralarda da sırada şaşmadan lastik örgü yapabilirsiniz.

lastik-nasil-orulur

Yapmak istediğiniz ürünün lastik olmasını istediğiniz kısmı bitirdikten sonra düz örmek ya da ters örmek istiyorsanız kaldığınız yerden ters düz şeklinde ayırmadan sabit bir şekilde örebilirsiniz. Bilinmesi gereken örgü teknikleri arasında en önemlilerinden bir diğeri ise kesme işlemidir. Örgünüz bittiği zaman kesme işlemi yapmak için sağ elinizdeki şiş ile sol elinizdeki şişten her seferinde iki ilmek almalı ve çektiğinizde sağda kalan ilmeği tekrar sola aktararak tekrar sağ şiş ile sol şişten iki ilmek almalısınız. Bu şekilde örgü örmenin püf noktalarını öğrenmiş olur ve başlangıç aşamasında ilerlemiş olursunuz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git