Cepli Örgü Yelek Yapılışı

Kendiniz, çocuklarınız ya da bebeğiniz için cepli yelek yapımı nasıl olur yazmaya çalışalım şimdi. Öncelikle cebin, ördüğünüz modele uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Elin rahat girip çıkabildiği bir boyutta olması da dikkat edilmesi gereken bir başka nokta. Vücut hatlarına göre belirlediğiniz cep yerinin kalıbı mutlaka önceden belirlenmelidir. Gizli dikiş tekniği ve ayrıca yapılacak süslemeler ile cebe ayrı bir hava katılmalıdır. Tabi ki cebin kullanılacağı yeri seçmek de son derece önemli. (Göğüs cebi, beden cebi gibi)

Şimdi cepli örgü yelek yapımı ile ilgili detaylara geçelim.

 

orgu-bayan-yelegi

NASIL YAPILMALI?

Cep yerine kadar beden parçaları örülmeli ve cep yeri ve büyüklüğü işaretlenmeli.  Bu cep yeri için farklı bir ip rengi seçilmesi daha şık bir görünümün elde edilmesine yardımcı olacaktır. Esas örgüye devam edip cep yerine geldiğiniz zaman bu kez cebi örmeye başlayın. Farklı iple ördüğünüz cep yerinin ilmeklerini sökün. Söktüğünüz bu ilmekleri şişinize aktarın.Şişte altta kalan ilmekleri lastik tekniğinde ya da desen koyarak istenilen ölçüde örebilirsiniz. Lastik tekniğinde örmeyi tercih ederseniz cep kapağını kesmeniz gerekecektir. Cebin üst kısmında kalan ilmekleri her iki kenardan iki ilmek arttırarak istediğiniz ölçüde düz örgü modelleri tekniği ile cep torbasını örmeye başlayabilirsiniz. Cep torbasını iki kenardan birleştirip dikin. Cep kapağını bedene gizli dikiş tekniği ile tutturun. Böylece yapmakta olduğunuz örgü için cebi eklemiş olacaksınız. Unutmayın, cebin gerçekten kullanışlı olması için boyutu ve derinliği oldukça önemli.

uzun-yelek-modelleri

Yaptığınız cebe ayrıca süslemeler de ekleyebilirsiniz. Unutmayın ki cebi çok daha farklı çeşitlerde hazırlamak da mümkün. Örneğin yukarıda anlatmaya çalıştığımız, standart bir cep yapımı örneği idi. Dilerseniz çok daha farklı model tekniklerle örgülerinize cep eklemeniz de mümkün. Cepli örgü yelek yapılışı konusu ile ilgili resim galerimizi inceleyebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git