El İşi Seccade Modelleri

Eskiden beri yapılan ve günümüzde de yapımına devam eden el işi seccade çalışmaları değerini hiç kaybetmemiştir. Hem manevi olarak hem de inancımız gereği her evde bulunması gereken seccadeler, müslüman alemi için de ayrı bir yer tutmaktadır. Birçok model ve çeşidi bulunan seccadeler hem kolay işlemesi hem de oldukça gösterişli olması açısından genellikle etamin kumaş üzerine kaneviçe işi yapılanlardır. Birçok renk kullanılarak gül ağacı gibi desenlerle bezenir gibi işlenenlerin yanı sıra ister simli,  ister simsiz iplikle işlenen seccadelerde oldukça göz alıcı olmaktadır. İşlenen kanaviçe istenirse altına sadece astar dikilip hazırlanırken,  altına elyaf konularak kapitone yapılarak ta düzenlenir.

Yine kapitone üzerine eski etanim dantel ve tülbentlerin çiçekleri çıkartılarak seccade kumaşının üzerine aplike yapılarakta hazırlanır. Bu şekilde yapılan seccadeler hem oldukça şık olmakta, hem de eskiden yeni yaparak eskiler değerlendirilmektedir.

Günümüzde makina nakışı olarak ta yapılan seccadeler eskiden kasnaklarda çin işi işlenerek adeta seccade üzerine resmedilirdi.  Hala çin işini elde yapan kişiler olmasına rağmen zor bir işçilik olduğu için makina nakışı tercih edilmektedir.

Başka bir işçilikte boyama olup seccadeler seçilen desen ve renklerde boyanarak daha sonra elyafla kapitone edilerek hazırlanır. Birçok şekilde yapılan seccadeler genelde cami figürü kullanılmakta olup, çiçeklerden bir sarmaşık veya papatya tarlasını anımsatan desenlerde işlenmektedir.

Bazı yerlerde sade dantelden hazırlanıp kumaş içine kapitone yapılarak hazırlanır. Kız çeyizinde ayrı bir yeri olan seccadelere el işi göz nuru dökülerek ayrı bir emek verilmektedir. El işi seccade modelleri karşınızda;

El işi seccade modelleri


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git