Güzel Ve Renkli Yazma Oyası Modelleri

Kapalı bayanların vazgeçilmez bir parçası olmasına rağmen birçok açık bayanın da boynunu hatta omuzlarını süsleyen renkli yazma oyası kenarlar, dantellerle, boncuklarla, iğne oyaları ile süslenerek kullanılmaktadır. Her evde en azından 5 -10 tane yazma bulunması gerekir. Bunun içinde kapalı olmanız şart değildir.

Yazma oyaları birçok şekilde olup iğne, mekik ve tığ ile yapılmaktadır. İğne ile yapılan oyalara iğne oyası denmektedir. İğne oyaları içinde birçok model bulunmakta olup genelde düzgün ve şık durduğu için bayanlar arasında tercih edilmektedir.

Geçmişten günümüze yazmalarda olduğu gibi, oyalarda oldukça çeşitlilik göstermektedir. İğne oyları sadece iple şekillendirilirken boncuk ve pullarla da şekillendirilmektedir. Zevkinize göre renk renk işlenmekte olan yazmalar genelde desenleri ve renklerine göre seçilen oya ile süslenmektedir.

Genelde tığ işlerinde tek renkten ziyade, rengarek çiçek motifleri ile yapılan oyalar tercih edilmektedir. Bunun sebebi de yazmada bulunan desenin oya yaparken baz alınmasındandır. Yazma yaparken genelde yazmadaki desene uyumlu modeller ve renkler tercih edilir. Tığ işleri iğne işi ve mekik işi ile yapılan oyalardan daha kolaydır. İğne oyası oldukça gösterişli ve bir o kadarda dikkat isteyen çalışmalardır. İğne oyasında en önemli şey iğnenin batım noktalarından ziyade iğne ile ipin birleştirilmesinde de ipin birleştiği noktaların set olması şekil vermede önemli bir unsurdur. O yüzden iğne oyası yazma üzerinde oldukça düzgün durmaktadır.

Mekik oyası ise kırsal kesimde yapılan ve yaşlı kesimin bildiği günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir çalışmadır.

Güzel ve renkli yazma oyası modellerini sizler için bir araya topladık.

Renkli yazma oyası modelleri


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git