Kadınların Konuştuğu İğne Oyası Modelleri

Dünya da Türk oyası olarak tanınan iğne oyası ipek iplikten, iğneyle yapılan ve üç boyutlu oluşturulabilen oya motiflerinin genel adıdır. İğne oyaları genel manada herhangi bir kıyafetin ve daha çok başörtülerinin kenarlarını süslemek için kullanılırlar. Başörtüsü kenarına yapılan bu danteller çoğunlukla tel başına kullanılmazlar. Yoğun bir el emeği isteyen bu dantel çeşidi aynı zamanda ipek iplikle yapıldığı için oldukça değerlidir. Anadolu da hala yapılan iğne oyaları çeyizlerin baş dantellerinden olurken aynı zamanda ticareti çokça yapılan bir dantel türüdür. Eşarplar, Başörtüleri, Oda takımları, Yatak örtüleri, Mendiller, Abajur etekleri,  Havlular, Namaz örtüleri, çakmak kılıfı gibi yerlere yapılabilen iğne oyaları el emeği, göz nuru tanımına bire bir uyan dantellerdir.

zor-igne-oyaları

İğne oyası yapımı itibariyle iğneyle atılan düğümlerin oluşturduğu şekillerden elde edilen bir dantel türüdür. İğne oyasında kullanılan bu düğümler iki şekilde olabilmektedirler, kare düğümler ve üçgen düğümler. İpek iplik kullanımının yaygın olduğu iğne oyalarında naylon ve pamuklu ipliklerle de yapılanları görülebilmektedir. Oluşturulan desene uygun olarak, misina, boncuk gibi malzemelerde dantelin içerisine konabilmektedirler. Dantel tamamlandıktan sonra tam şeklini alabilmesi için kolalanmalıdır. İğne oyası yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar, iğne ucunun ele batması riskini azaltmak bakımından ince uçlu bir iğne kullanmaktır. İp iğneye dolanırken çift düğüm atılması halinde oya daha dik duracak ve daha kolay şekil alçaktır. İpinizin pürüzsüz olmasına, sıkı ve sert düğüm atmaya mutlaka dikkat etmelisiniz.

yeni-sezon-mavi-boncuklu-igne-oyalari

İğne oyası modelleri bakımından genellikle çok renkli modeller kadınlarımız tarafından tercih edilmektedir. Tabii bu tercihlerde uygulanacak kumaşın rengine uygun iğne oyası danteli renklerinin yapılması önemlidir. Üç boyutlu olabilen iğne oyaları özellikle çiçek desenlerinde çok güzel sonuçlar verebilmektedirler. Her türlü tülbentte ve yamaya da rahatça uygulayacağınız bu modeller, sizi şıklık yarışında öne çıkaracaktır. Renklerde en çok pembe, eflatunun tonları ve yeşil tercih edilirken boncuklarla birlikte işlenen iğne oyaları da çok şık bir görünüm sağlamaktadırlar. Uygulanacak zeminin renkli ya da tek renk olmasına aldırmadan uygun renk seçenekleriyle birleştirerek çok şık iğne oyası örnekleri çıkara bilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git